Ločevanje odpadkov na pokopališčih
Ne samo v naših domovih in v službi, tudi na pokopališčih moramo poskrbeti, da bomo odpadke, ki smo ji povzročili ob obisku ali pri urejanju grobov, odložili v za to namenjen zabojnik. Zabojniki so namenjeni izključno za odpadke, ki nastanejo na pokopališčih, zato občane naprošamo, da ostalih odpadkov ne prinašajo in odlagajo v te zabojnike.
Ločevanje odpadkov na pokopališčih
Najemnike grobov in obiskovalce pokopališč naprošamo, da se pri ločevanju in odmetavanju odpadkov držijo navodil in le-te odvržejo v primeren zabojnik.
Na pokopaliču na Blejski Dobravi, na Breznici in na Rodinah je odpadke mogoče odložiti na odjemnih mestih, ki so opremljena z naslednjimi zabojniki:
- zabojnikom za mešane komunalne odpadke,
- zabojnikom za odpadno embalažo,
- zabojnikom za odpadne nagrobne sveče,
- kompostnikom, ki je namenjen odlaganju zelenega odreza.
Ne glede na to, ali prižgemo običajno parafinsko ali elektronsko nagrobno svečo, in ne glede na material, uporabljen za ohišje (plastika, steklo), je pomembno, da jo po koncu uporabe odvržemo v zabojnik za odpadne nagrobne sveče. Zabojnik je namenjen za vse odpadne nagrobne sveče. Pokrovčka od ohišja pri tem ni treba ločiti. Ob tem pa seveda ne gre pozabiti, da noben odpadek ni dober odpadek, tudi če se ga da predelati.
KAJ SODI V ZABOJNIK ZA ODPADNE SVEČE?
- vse vrste nagrobnih sveč (tudi elektronske) vključno s pokročkom.
KAJ NE SODI V ZABOJNIK ZA ODPADNE SVEČE?
- Odpadno cvetje
- Rastlinski odpadki (plevel, trava, listje itd.)
- Umetno cvetje
- Žalni trakovi
- Venci
- Vrečke
Kaj ne sodi v zabojnik za odpadne nagrobne sveče
Zabojnik za odpadne sveče
Slovenci po prižiganju sveč v vrhu EU
KAJ SODI V ZABOJNIK ZA ZELENI ODPAD OZIROMA KOMPOSTNIK NA POKOPALIŠČIH?
- rože,
- venci,
- ikebane,
- obrezano grmičevje
- pokošena trava
- odpadno listje
- stara zemlja lončnic.
Prižgimo svečo manj
Bliža se dan spomina na mrtve, ko bomo obiskali grobove ljubljenih, ki so nas zapustili. Slovenci na ta dan že tradicionalno množično prižigamo sveče, pokopališča pa posledično spreminjamo v morja odpadnih sveč.
Odpadne nagrobne sveče niso nevaren odpadek, vendar njihovo odstranjevanje lahko povzroča škodljive emisije v okolje
Prednostna naloga, ki smo si jo zadali v našem podjetju, je preprečevanje in zmanjševanje količine odpadkov, kar se seveda nanaša tudi na problematiko odpadnih sveč. Količino odpadkov z grobov lahko zmanjšamo tako, da prižgemo svečo manj. Med različnimi ponudbami sveč lahko izberemo do okolja bolj prijazne alternative, na primer sveče, ki jih je mogoče znova napolniti, ali take z daljšim časom gorenja.
Prižgite raje virtualno svečo
Na spletni strani http://svecamanj.si/stran/prizgi_sveco lahko namesto prave prižgete virtualno svečo in se kadarkoli in kjerkoli spomnite na tiste, ki so vas zapustili. Število prižganih nagrobnih sveč vendarle upada Podatki o količinah zbranih odpadnih nagrobnih sveč kažejo na zmanjšanje števila prižganih nagrobnih sveč. Tako smo v podjetju JEKO, d.o.o. v občini Jesenice v letu 2017 zbrali 17.100 kg, v letu 2018 pa 14.500 kg odpadnih nagrobnih sveč.