Shema vodovodov
Slika prikazuje shemo oskrbovalnih območij v občinah Jesenice in Žirovnica, kjer uporabnike oskrbujemo iz sedmih vodnih virov.
Prvi, najizdatnejši vodni vir je Peričnik, ki se nahaja v občini Kranjska Gora in napaja naselje Hrušica ter pretežni del mesta Jesenice.
Drugi vodni vir Plavški rovt napaja naselje Plavški Rovt nad Jesenicami.
Tretji vodni vir Planina pod Golico tvorita dva vodna vira. Stari vodni vir napaja naselja Planina pod Golico, Prihodi in Žerjavec, novi vodni vir Izvir pod Golico pa zgornji del naselja Planina pod Golico.
Četrti vodni vir Pod smreko v Medjem dolu napaja naselje Javorniški Rovt.
Peti vidni vir Kočna se nahaja v občini Gorje in napaja naselje Kočna.
V občini Žirovnica se nahaja šesti vodni vir – Završnica, ki je skupen obema občinama. V občini Jesenice napaja naselja Potoki, Koroška Bela, Slovenski Javornik, Blejska Dobrava, Lipce in vzhodni del mesta Jesenice. V Občini Žirovnica pa napaja naselja Žirovnica, Selo pri Žirovnici, Zabreznica, Vrba, Breznica, Doslovče, Smokuč in Rodine.
Sedmi vodni vir Ajdna napaja naselji Moste in Breg.
Kontrola kvalitete vode
S kontrolo kvalitete vode poizkušamo vnaprej predvideti in z ustreznimi ukrepi omejiti ali izločiti dejavnike, ki bi lahko vplivali na poslabšanje kvalitete pitne vode. Na podlagi določil Zakona o zdravstveni ustreznosti živil in izdelkov ter snovi, ki prihajajo v stik z živili, oz. Pravilnika o pitni vodi temelji način dela notranje kontrole kvalitete vode na HACCP (Hazard Analysis Critical Control Points) sistemu, kar pomeni analizo in obvladovanje tveganj, postavljenih s kritičnimi kontrolnimi točkami.
Aktualna obvestila v zvezi s pitno vodo
1. OBVESTILO O UVEDBI STALNE DEZINFEKCIJE Z NATRIJEVIM HIPOKLORITOM (datum objave: 28. 10. 2020)
Lastnica infrastrukture, Občina Jesenice, in upravljavec javnega vodovoda, JEKO, d.o.o., obveščata uporabnike pitne vode, ki se oskrbujejo iz vodovodnega sistema Peričnik, da se bo od srede 30. 9. 2020 dalje uvedla stalna dezinfekcija z natrijevim hipokloritom.
Skladno s Pravilnikom bo mejna dovoljena koncentracija prostega preostalega klora med 0,10 in 0,30 mg/l, lahko pa tudi nižja, če glede na okoliščine upravljavec vodovoda zagotavlja stalno mikrobiološko skladnost oziroma ustreznost pitne vode.
Ker je upravljavec dolžan zagotavljati skladnost in zdravstveno ustrezno pitno vodo, je potrebna stalna dezinfekcija.
Zahvaljujemo se vam za razumevanje.
2. IZPIRANJE VODOVODNEGA OMREŽJA
V času zaprtja dejavnosti, počitnic, praznikov ali zaradi izrednih dogodkov je poraba vode v objektih zmanjšana ali v celoti prekinjena, zato lahko pride do zastajanja in dviga temperature vode v hišnem vodovodnem omrežju. Posledično tako v omrežju prihaja do razmnoževanja mikroorganizmov ali izločanja nevarnih snovi iz omrežja v pitno vodo, kar lahko predstavlja tveganje za zdravje.
V izogib težavam pri zagotavljanju skladnosti in zdravstvene ustreznosti pitne vode začasno zaprtih objektov, lastnikom in upravnikom objektov priporočamo da opravljajo redna preventivna izpiranja vodovodnih omrežij pred ponovnim odprtjem. Priporočamo, da se izvaja tedensko spiranje na vseh pipah do stabilizacije temperature ter splakovanje stranišč. Pred spiranjem je treba na vseh pipah sneti in očistiti mrežice ali druge nastavke. Svetujemo, da redna preventivna izpiranja vodovodnega omrežja izvajate skozi vse leto in s tem zagotavljate pretočnost na vseh pipah v objektu. Izpiranje naj se opravi po vsakem obdobju, ko voda v omrežju dlje časa stoji (npr. na začetku delovnega tedna, po praznikih idr.).
Podrobnejša priporočila in navodila glede pitne vode lahko najdete na naslednjih povezavah:
Priporočila lastnikom objektov za vzdrževanje hišnega vodovodnega omrežja:
- Preprečevanje razmnozevanja legionel v hišnem vodovodnem omrežju
- Izpiranje hišnega vodovodnega omrežja v objektih v javni uporabi (vzgojno-varstvene in izobraževalne ustanove, gostinski objekti, objekti za izvajanje higienske nege, poslovne stavbe,…)
Povzeto po: Izpiranje hišnega vodovodnega omrežja v objektih v javni uporabi (vzgojno-varstvene in izobraževalne ustanove, gostinski objekti, objekti za izvajanje higienske nege, poslovne stavbe,…), Nacionalni inštitut za javno zdravje, NIJZ.
Vodooskrba iz vodnega vira Peričnik
Vodovodni sistem Peričnik oskrbuje s pitno vodo zahodni del občine Jesenice, to je območje Mejnega platoja, Hrušice, Podmežakle in dela Jesenic, ki se zaključi s Cesto Toneta Tomšiča. Od oktobra 2020 dalje se na tem vodnem viru izvaja stalna obdelava pitne vode z natrijevim hipokloritom z namenom zagotavljanja mikrobiološke skladnosti. V primeru povišane motnosti pa izdamo ukrep o prekuhavanju pitne vode. Gre za dva dejavnika tveganja, ki med seboj nista povezana. Prvi dejavnik tveganja, mikrobiološko onesnaženje, je povezan s stalno prisotnimi koliformnimi bakterijami na dveh izvirih, kar so pokazale pretekle analize. Drugi dejavnik tveganja, povišana motnost, pa je povezan s pogostimi, intenzivnimi padavinami, ki smo jim priča zadnja leta. Vzrok za stanje na vodnem viru Peričnik je naravno ozadje, na katerega pa nimamo vpliva. Ker je zajetje podvrženo direktnemu površinskemu vplivu, je dolgoročno potrebno vodo obdelovati. Rešitev je v obdelavi, ki bi zajemala oba dejavnika tveganja.
JEKO, d.o.o. ima vzpostavljen stalni notranji nadzor kakovosti pitne vode, s katerim se zagotavlja zdravstveno ustrezna pitna voda. Podjetje izvaja na omrežju in vodnih virih vsa vzdrževalna dela, da uporabnikom omogoča dobavo vode, in to čim boljše kakovosti. Res pa je, da podjetje JEKO, d.o.o. kot upravljavec vodovodnega omrežja v občini Jesenice, ni pristojno za izvajanje investicij v vodne vire in vodovodno omrežje, ki bodo v bodoče za nemoteno oskrbo s pitno vodo nujno potrebne.
V nadaljevanju podajamo odgovore na najpogosteje zastavljena vprašanja.
• Ali je voda sedaj varna za uživanje?
Da, voda je pitna brez dodatnega prekuhavanja ali drugih omejitev, razen če obveščamo o drugih ukrepih.
• Zakaj je občasno potrebno vodo prekuhavati?
Vodo je potrebno prekuhavati v primerih, ko je ob močnih nalivih povišana motnost vode. V tem času se prekine obdelava vode z natrijevem hipokloritom, da se prepreči možnost tvorjenja stranskih škodljivih produktov, ki lahko nastanejo v kombinaciji motne vode in natrijevega hipoklorita.
• Ali je potrebna namestitev vodnega filtra na interni napeljavi?
Ne, zaradi obdelave vode z natrijevem hipokloritom ni potrebno nameščati vodnega filtra na interno napeljavo. V kolikor se za to odločite, je pomembno, da filter primerno vzdržujete, saj v nasprotnem primeru lahko poslabšate kakovost pitne vode.
• Ali otroci lahko pijejo obdelano vodo iz pipe?
Tudi otroci lahko pijejo obdelano vodo iz pipe. Postopek kloriranja je nadzorovan, vrednosti prostega preostalega klora na omrežju pa so v skladu z normativi, ki jih nalaga zakonodaja. Prizadevamo si, da so te vrednosti čim nižje, s tem da se zagotavlja zdravstvena ustreznost pitne vode.
• Kaj so koliformne bakterije?
To je skupina različnih bakterij, ki jih najdemo ne samo v blatu, ampak tudi v okolju in so pokazatelj direktnega površinskega vpliva na zajetje. Naravno so razširjene v prsti, površinski vodi, pri procesu gnitja … Na vodnem viru Peričnik so bile koliformne bakterije izolirane v odsotnosti fekalnih bakterij.
• Ali se vodo klorira zato, ker je to najlažje?
Pogojno lahko odgovorimo pritrdilno. Upravljavec lahko trenutno samo s kloriranjem učinkovito prepreči mikrobiološki dejavnik tveganja. Možnih načinov obdelave pitne vode je več, vendar bi bila za to potrebna investicijska vlaganja.